'Orhan Gencebay' Mehmet'in Gezegeni'nde..
'Orhan Gencebay' Mehmet'in Gezegeni'nde..
Sanat hayatında 40 yılı aşkın süreyi geride bırakan ve hayatımıza damgasını vuran şarkılarıyla Orhan Gencebay, 05 Ocak 2012 Perşembe günü saat 16.00’da; Kral FM & Kral TV, yerel radyo ve televizyonlarımızla birlikte ortak canlı yayında, Mehmet’in Gezegeni’ne konuk oluyor.

Doğuş Power Center KRAL stüdyolarından canlı olarak yayınlanacak bu keyifli sohbeti kaçırmayın!

Kral TV'yi , Türksat 3A, kapsama: Batı ,Frekans 12643 Pol: (yatay), Sembol Rate :4800'den Digiturk 106.
D - Smart 117. kanaldan, iPad, iPhone, kraltv.com.te den takip edebilirsiniz.

ORHAN GENCEBAY BİYOGRAFİ

Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 yılında Samsun doğumlu.. Müziğe 6 yaşında aslında bağlama dersleri almak isterken bir karışıklık üzerine keman ve mandolin dersleri alarak başlar. 7 yaşında Türk Müziği ve bağlama ile tanışan sanatçı, 10 yaşında beste çalışmalarına başladı ve 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ile de ilgilenir.

Gencebay, Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çalar. Sanatçı, 16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilenir ve Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yapar.

Dönemin en önemli mecralarından TRT Ankara Radyosu sınavına giren Gencebay, sınavları başarıyla kazandıktan sonra bir süre burda görev yaptıktan sonra TRT Ankarta Radyosu’ndan kendi isteği ile ayrılır ve bu ayrılığın ardından taşı toprağı altın denilen İstanbul’a gitme, müziğini burda icra etme kararı alır. Gencebay 1963 yılında kendini İstanbul’da bulur...

Orhan Gencebay İstanbul’a gelmesiyle o dönemler müzik ile ilgilenen herkesin ilk olarak kapısını çalıdğı Unkapanı’nda alır soluğu. Orhan Gencebay Unkapanı’nda hemen farkedilir ve ilk albümü için çalışmalara hemen başlar. Gencebay piyasaya çıkan ilk plağı “Başa Gelen Çekilirmiş” ile satış rekorları kırar ve bir anda tüm Türkiye’nin en sevilen ismi olur.

Gencebay Başa Gelen Çekilirmiş’in ardından 1969’da Bir Teselli Ver çalışması ile dinleyicileriyle ikinci kez buluşur ve yine satış rekorları kırar. Orhan Gencebay müziğinde birçok farklı tarzı ve enstrümanı biraraya getirerek o dönemlerde pek de alışık olunmayan kendine has tarzını ortaya koyar ve milyonların sevgilisi olur.

Orhan Gencebay müzik çalışmalarının yanında sinemaya da adım atar ve ilk filmi “Bir Teselli Ver” ile beyazperde de başarısını kanıtlar. Gencebay bu başarıyla 40’a yakın filmde başrol oynar ve 90’a yakın filmin de müzik direktörlüğünü üstlenir.

Yaptığı her çalışma ile gönüllere taht kuran, şarkılarıyla insanların duygularına tercüman olan Orhan Gencebay yıllar içinde sayısız albüme imza atar. Halkın Orhan Babası olan sanatçı Batsın Bu Dünya, Hatasız Kul Olmaz, Kördüğüm, Leyla ile Mecnun, Dil Yarası, Gönül Dostu, Sen de Haklısın gibi albümlerle müzik tarihine adını altın harflerle yazdırır.

Orhan Gencebay’a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı ve ayrıca 9 uluslararası üniversite tarafından Doktora verilir.

1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset, yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor. GENCEBAY'ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırar.

Gencebay besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğu’da, Orta Asya'da, Avrupa'da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. Orhan Gencebay hakkında 20’ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY'la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

Türkiye’nin Orhan Babası internet üzerinde en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.


Diğer haberler
Şevval Sam 2 Ekim'de Harbiye'de!
Kral Grubu Resmi Youtube Sayfası Açıldı!
Yaşayan Efsane, 'Saklı Düşler' Albümüyle Döndü!
Ümit Besen'in Yeni Albümü Çıktı!
İPZ'14'te #kralipz2014 WWT'ye Girdi!
Kral 20. Yıl Bodrum Kalesi Konserleri Bu Yılın Unutulmazları Arasına Girdi!
KRAL TV ve KRAL FM Sponsorluğunda Bir Baş Yapıt!
Kardeş Türküler Sahnesinde Sezen Aksu & Ara Dinkjian
ANKET: Ajda Pekkan & Muazzez Abacı Hangi Şarkısına Klip Çekmeli?
Bodrum Belediyesi Ustalara Saygı Türk Müziği Ses Yarışması!